Kızılırmak Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, No: 9A/714, Kat: 18, YDA Center Çankaya/ANKARA info@mehmetaskar.com +90 530 179 53 10
Mock-up Uygulamaları

Mock-up Uygulamaları

Dişlerin formunun daha önceden mumdan dişler hazırlanarak görülmesidir.

Ağızda yapılan gülüş tasarımında muhakkak gülüşü ve dişleri ağızda hissederek yapılan özel provaların öneminden bahsetmek gerekir. Bu yöntemde hazırlanan dişlerin ölçüsünü aldıktan sonra laboratuvarda özel olarak  hastayla birlikte belirlenen  formda mumdan dişler  hazırlanır. Bu dişler  hastanın ağzında tek tek denenir ve nasıl durduğu gösterilir, bu işleme prova adı verilir. Prova için hazırlanmış mumdan dişler hastanın ve hekimin  ortak onayından sonra, onaylanan formun aynısının porselen hali yapılır. Bu yöntem sayesinde mum üzerinde hastanın ya da hekimin arzu ettiği değişiklikler yapılır ve porselen istenen haline gelmiş, mükemmel gülüş yakalanmış olur. Sonuç itibari ile hasta bu tedavinin başında, işlemlerin sonunda nasıl bir görünüme kavuşacağını bilir.  

Yaşlanma ile beraber dişler daha az görünmeye başlar ve dişlerde çatlaklar oluşur. Güzel yaşlanmak için porselen laminalar ideal bir alternatiftir. Laminalar;  ön dişler arasındaki aralıkların kapatılmasında, travma sonucu oluşan kırıkların tedavisinde, dişlerde çapraşıklık veya içe dönüklük olduğunda ve gereğinden kısa olan dişleri uzatmak amacıyla kullanılırlar. Ayrıca diş beyazlatma(bleaching) yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde, kapatılması güç çürük varlığında ya da çapraşıklık nedeniyle porselen kaplanması gereken durumlarda da uygulanır. 

Teknik hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. İyi bir muayenehane ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin, yeteneğinin, tecrübesinin ve estetik görüşünün gelişmiş olması gerekir. Bu tip restorasyonların ayanıklılığını arttırmak veömrünü uzatmak için çok sert gıdaları ısırmaktan ve tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmek gerekir. Tedavi süresi tedavinin laboratuar aşaması yaklaşık 7-10 gündür, ancak dudakların yeni görünüme uyum sağlamasının 3 - 4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve yüksek sesle okuma tavsiye edilir. İyi bir ağız bakımıyla laminalar yıllarca kendi dişiniz gibi kullanılabilir. 

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.