Kızılırmak Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, No: 9A/714, Kat: 18, YDA Center Çankaya/ANKARA info@mehmetaskar.com +90 530 179 53 10
Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Cerrahi Çekimleri

Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Cerrahi Çekimleri

20 yaş dişleri bazen hiç belirti vermeden ve şikayet oluşturmadan kemik içinde gömülü kalabilirken, bazı hastalarımızda şiddetli ağrılara ve tekrarlayan iltihaplı enfeksiyonlarla yüzde şişliklere sebep olabilirler. Tamamen veya yarı gömülü kalan dişin konum bozukluğu, dişi örten diş etinde ve çevreleyen kemikte oluşturduğu enfeksiyon,  komşuluğundaki dişe basınç yaparak dişin çürümesine ve kaybına yol açabilir. Süremeyen ve konumu sebebiyle diş dizisinde çapraşıklık oluşturan, hafif veya şiddetli ağrılarla kendini belli etmeye başlayan, radyografik değerlendirmelerde kist oluşumu ile ilişkili olduğu görülen yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekmektedir. Sürmesini tamamlayamayan veya diş arkı dışında sürmeye çalışan yirmi dişleri kronik yanak ısırma ve diş eti yaralanmalarına da sebebiyet verebilir. Bu durumda da yirmi yaş dişlerinin çekilmesi önerilir.

Yirmi yaş dişleri dışında, üst çene köpek dişleri ve nadiren alt/üst çene küçük azı dişleri de gömülü kalabilmektedir. Radyografik değerlendirmede sağlıklı diş ve çevre dokulara zarar verdiği görülen veya başlanacak bir diş tedavisi öncesinde tedaviyi olumsuz etkileyebileceği düşünülen gömülü dişlerin de uzman bir çene cerrahisi tarafından çekilmesi gerekmektedir.

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.