Kızılırmak Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, No: 9A/714, Kat: 18, YDA Center Çankaya/ANKARA info@mehmetaskar.com +90 530 179 53 10
Genel Anestezi Altında Hastane Konforunda İşlemler

Genel Anestezi Altında Hastane Konforunda İşlemler

Hastalarımızda; diş hekimi fobisi veya kontrol edilemeyen bulantı refleksi varlığında, korku ve kaygı düzeyinin çok yüksek olduğu cerrahi işlemlerde, bazı sistemik hastalıkların sebep olduğu ve hastamızın koltukta yapılan işlemlere uyum göstermesini engelleyen özel durumlarda ve özel gereksinimli hastalarımızda tüm cerrahi işlemler genel anestezi altında yapılabilmektedir.  

Genel anestezi; ameliyathane ortamında hastanın, verilen ilaçlar etkisiyle uyutulması durumudur. İşlem sırasında hasta, derin bir uyku haline geçer ve bilinci kapanır. Solunum ve dolaşım fonksiyonlarının düzenli olarak kontrol altında tutulduğu geri dönüşlü bu derin uyku halinde, işlem tamamlanana kadar hastaya devamlı olarak solunum desteği sağlanır.

Genel anestezi prosedürü, öncesinde rahatlatıcı bir ilaç verilerek hastamızın operasyon odasına alınması ile başlatılır. Böylece hastalarımızın cerrahi işlem öncesinde huzursuz olmalarının önüne geçilmiş olur. Ameliyathanede maskeyle uyku hali başlatılan hastalarımızda, daha sonra damar yolundan verilen anestezi ilaçları ile genel anestezi durumuna geçilir. Anestezi uzmanı, cerrahi işlem sırasında hastalarımızın rahat ve ağrısız bir deneyim yaşamasını sağlarken; hastaların kalp hızı, kan basıncı, solunum hızı ve derinliği, vücudun oksijen düzeyi gibi gerekli bütün yaşamsal fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ederek hasta güvenliğini takip altında tutar. İşlemden sonraki dönemde de hastalarımızın ağrı duymasını önlemek için gerekli olan ilaç tedavileri planlanır.

Genel anestezi altında diş tedavisi planlanan durumlarda, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan uyarılara mutlak suretle uyulması gerekmektedir.

Genel anestezi öncesi hasta hazırlığı nasıl yapılır?

Hastamızın tüm cerrahi tedavileri planlandıktan sonra genel anestezi uygulanması için karar verilir. 

Anestezi öncesi muayeneleri yapılır. 

Öncelikle hastanın detaylı özgeçmiş (öncesinde geçirdiği ameliyat ve hastalıklar sürekli kullandığı ilaçlar vb.) bilgileri edinilip fizik muayenesi gerçekleşir. 

Hastanın diyabet, konjenital kalp hastalığı, kanama problemi ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirilmiş/planlanan kalp ameliyatı veya radyoterapi/kemoterapi gibi özel durumlarında mutlaka doktorundan konsültasyon istenerek, doktorun yönlendirmesine göre genel anestezi için ön hazırlık yapılır. 

Gereken tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat hazırlıkları başlatılır.

İşlem sonrasında taburculuk süreci nasıl ilerler?

Genel anestezi altında hastamız için planlanan işlemler tamamlandıktan sonra, anestezi uzmanı tarafından uyandırılır ve bir süre gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Hastanın takip altında olduğu herhangi bir sistemik hastalığı yoksa hastanede kalmasına gerek olmaksızın aynı gün içinde hastaneden çıkış yapabilir. 

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.