Kızılırmak Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, No: 9A/714, Kat: 18, YDA Center Çankaya/ANKARA info@mehmetaskar.com +90 530 179 53 10
Aft Nedir?

Aft Nedir?

Dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında veya ağız tabanında görülen yüzeysel ülserasyonlar aft olarak adlandırılmaktadır. Tek olarak görülebildiği gibi birçok yerde de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda çok büyük ve ağrılı hale gelebilirler. Oluşan bu tip yaralar hastanın ağrı duymasına sebep olarak yeme içmeyi ciddi oranda engellerler.

Aftöz lezyonlar; yetersiz yapılan ağız temizliğine, sigara ve alkol kullanımına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, strese, folik asit ve B12 eksikliğine ve tüketilen bazı besinlere bağlı olarak gelişebilir. Aft tedavisi, ilgili lezyon veya lezyonların altında yatan nedenin bulunması ve ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Genel olarak ağız hijyeninin maksimum seviyeye getirilmesi, diyete dikkat edilmesi, stres faktörünün azaltılması, gargara kullanımı ve yara bölgesine doktorunuzun reçete ettiği bazı pomatların uygulanması ile genellikle bir hafta içerisinde iyileşme gösterecektir. Belirli bir süre sonrasında iyileşmeyen aft lezyonlarını uzman bir doktorun görmesi daha ileri seviyede oluşabilecek farklı lezyonların önlenebilmesi için önemlidir.

Hizmet kalitemizi artırmak adına internet sitemizde çerezler kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.